Цікава географія
Найсухіша пустеля планети зацвіла
розмаїттям квітів
http://www.geograf.com.ua/
Феномен Ель-Ніньо*, що загрожує Південній Америці небезпечними ураганами, повенями і зсувами, призвів до несподіваного явища в пустелі Атакама на узбережжі Чилі. Найпосушливіше місце на планеті вдруге за рік покрилося яскравим квітковим покровом.
Пустеля Атакама вважається найсухішою на Землі. На її території дощ випадає раз на кілька десятків років. Рівнинна частина пустелі практично позбавлена живих організмів, зустрічаються тільки лишайники, синьо-зелені водорості та дрібні кактуси.
Однак сильний Ель-Ніньо в цьому році обрушив на Атакаму надзвичайно сильні опади.
У результаті сплячі цибулини і різоми дали паростки. Бляклі рівнини Атаками вкрилися жовтими, червоними, фіолетовими і білими квітками – ноланами, бомареями, родофіалами, фуксіями та мальвами.
Вперше пустеля зацвіла в березні, після несподівано інтенсивних дощів, через які в Атакамі почалися повені і загинуло близько 40 осіб. Зараз, і це ще більш безпрецедентно, рослини зацвіли вдруге за рік, перед початком південного літа.
*Ель-Ніньйо (ісп. El Niño – дитя, хлопчик) та Ла-Нінья (ісп. La Niñа – дівча) — характерні для екваторіальної зони Тихого океану протилежні екстремальні значення температури води й атмосферного тиску, що тривають близько шести місяців. Феномен Ель-Ніньйо полягає в різкому підвищенні температури (на 5-9 °C) поверхневого шару води на сході Тихого океану (у тропічній і центральній частинах) на площі близько 10 мільйонів км². Ла-Нінья — протилежність Ель-Ніньйо, виявляється як зниження поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану. Разом вони утворюють так зване Південне коливання.
Ель-Ніньйо є явищем планетарного масштабу і прямо чи опосередковано впливає на погоду значної частини Землі. Вважається, що його вплив відчувається й в Україні.
Географічні назви-гулівери
У світі існує чимало місць із складними топонімами; найвідомішим, мабуть, є ісландський вулкан Ейяфьятлайокудль. Також є чимало географічних точок з рекордно довгими назвами. Познайомтеся з кількома з них.
1. Невелике за розмірами озеро у штаті Массачусетс (США) має назву з 42 літер: Чаргоггагоггманчауггагоггчаубунагунгамаугг. У перекладі з місцевої індіанської мови це означає: «Я ловитиму рибу на цій стороні, ти ловитимеш рибу на тій стороні, а посередині ніхто нічого не ловить». Цікавий факт, адже у назві зафіксовано угоду між двома індіанськими племенами, які жили на різних берегах цього озера.
2. Станція в Уельсі (Великобританія) має назву з 54 літер (англ. 58): Лланвайрпуллгвінгіллгогерихуїрндробуллллантисиліогогогох, що перекладається з уельської як «церква в низині, що поросла білою ліщиною, біля річки з водовертю поблизу печери Святого Тисіліо». Для зручності вимови назву скорочують до Лланфайр. Але на залізничному квитку вона прописується повністю, завдяки чому ці квитки — найдовші у світі (15 см у довжину і 4 — в ширину).
3. Маленьке поселення на Північному острові Нової Зеландії має назву, яка складається з 83 літер: Тауматауакатангіангакоауауотаматеатурипукакапікімаунгахоронукупокануенуакітанатаху. В перекладі з маорійського це означає: «Місце, де Таматеа, людина з довгими гомілками, відомий горопожирач, який рухав горами, підіймався на них і ковтав їх, грав на флейті для своєї коханої».
4. Та до книги рекордів Гіннеса з найдовшою у світі назвою потрапила столиця Таїланду — Бангкок. В перекладі це звучить як «Місто дикої сливи». Повна ж назва Бангкоку налічує 147 літер і означає наступне: «Велике місто янголів, найвище вмістилище божественних скарбів, велика земля, яку не можна завоювати, велике і процвітаюче царство, чудова і процвітаюча столиця дев’яти коштовних каменів, місце, де живуть найбільші володарі і розміщений великий палац, житло богів, здатних перевтілюватися в духів».
Географічні рекорди України
- Найбільша гірська система України:
Українські Карпати
Протяжність – 280 км,
Ширина – понад 100 км
Площа – понад 24 тис. км2
- Найвища вершина Украни:
Говерла, 2061м
- Найбільша затока, що омиває береги України:
Каркінітська
Довжина понад 118 км
- Найбільший острів, що належить Украні:
Джарилгач
Довжина – 42 км
- Найвіддаленіша географічна точка території України:
острів Зміїний
за 37 км на схід від Кілійського гирла Дунаю, площа 1,5 км2
- Найбільше озеро України (за площею):
Ялпуг
Площа –149 км2,
довжина –39 км,
ширина до 5 км
- Найглибше озеро України:
Світязь
Пересічна глибина 7 максимальна – 58,4 м
- Найвисокогірніше озеро України:
Бребенескул
На висоті 1801 м над рівнем моря між головними хребтом масиву Чорногора і
г. Гутин-Томнатик
- Найбільший лиман України:
Дніпровсько-Бузький
Площа – 800 км2
- Найвищий водоспад України:
Учансу
Висота – 98,5 м
- Найдовша карстова печера України:
Оптимістична
175 км ходів на глибині 20 м
- Найглибша печера України:
Солдатська
Глибина – 500 м
- Найдовший каньйон в Україні:
Дністровський
Довжина – 250 км
- Найбільша низовина України:
Поліська
- Найтепліше місце України:
м. Місхор
- Найвища точка рівнинної частини України:
гора Берда
515 м, Хотинська височина
- Найвища точка Кримських гір:
гора Роман-Кош
1545 м
- Найбільша за площею область України:
Одеська область
Площа 33,3 тис.км2
- Найбільший за площею заповідник в Україні:
Чорноморський
Площа 57 тис га
- Найбільша річка України:
Дніпро
В межах України 981 км, басейн займає 65% площі країни
- Найбільше море, що омиває Україну:
Чорне море
Площа близько 420 тис. км2
- Найбільший в Україні природний національний парк:
Карпатський
Площа – 50,3 тис. га
- Найменший державний заповідник:
Мис Мартьян
Площа – 240 га
- Найбільший півострів України:
Кримський
Площа – 25,5 тис.км2
- Найбільший ботанічний сад України (за площею):
Донецький
Площа 275,5 га,
разом з філіалом – 350,5 га
- Найбільше водосховище України:
Кременчуцьке
Площа – 2252 км2,
довжина – 149 км,
ширина до 28 км
- Найвологіше місце України:
полонина Пожижевська
річна кількість опадів 1593 мм
- Найглибший каньйон:
Великий каньйон Криму
При довжині 3 км, висота схилів сягає близько 350 м
- Найменша за площею область України:
Чернівецька
Площа – 8,1 тис.км2
Українська “Сахара”
Олешківські піски
В Україні є справжнісінька пустеля, яка, до того ж, є другою за величиною в Європі. Йдеться про Олешківські піски, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області. Як не дивно, але українська пустеля зобов’язана своєму існуванню людині. Адже, якби не її діяльність, такого природного об’єкта просто не було б. Пустеля з’явилася у другій половині XIX століття, коли на цю територію почали завозити овець. Один тільки барон Фальц-Фейн, творець заповідника Асканія-Нова, мав понад мільйон голів. Вівці паслися у степу, й поїдали всю рослинність, яка до того стримувала поширення пісків.