Цікава біологія
В гостях у Книги рекордів Гіннеса
Найеластичніша шкіра
29 жовтня 1999 року англієць Гаррі Тьорнер встановив новий рекорд для Книги рекордів Гіннеса: шкіра на його животі відтягнулася на 15,8 см. У Гаррі дуже рідкісне і важке захворювання, за якого порушується функціонування сполучних тканин. Як наслідок – збільшується еластичність шкіри і з’являється гіпермобільність суглобів.
Рекорд догляду за шкірою (чи знущання над нею?)
За даними Книги рекордів Гіннеса, Кала Каів відтепер офіційно є чоловіком із найбільшими вушними тунелями у світі. Діаметер тунелів 109 мм.
Найволохатіша людина
Ю Чженхуань – житель Китаю, у якого волосся покриває 96 % тіла. У нього дуже рідкісна хвороба, практики лікування якої немає в жодного лікаря планети.
Найдовше волосся
Найдовше волосся у світі належить китайці Ксіє Квіпінг, яка відрощувала його з 1973-го до 2004 року. Довжина її волосся на 8 травня 2004 року становила 5,627 метрів. Її волосся залишається найдовшим і донині.
Володаркою найдовшого волосся в Україні є Анна Янко. Вона відрощує волосся понад 30 років. При зрості 178 сантиметрів їй доводиться ставати на лаву, щоб показати всю довжину розкішного русявого волосся довжиною 2 метри 21,5 сантиметри.
Найпишніше волосся
Волосся жодного іншого футболіста не було настільки впізнаваним, як у Троя Поламалу. Воно дуже товсте і пишне. Якщо його відрізати, то можна застелити 100 футбольних полів. Головне, що шикарна шевелюра не заважає Трою бути успішним футболістом і просто хорошим хлопцем.
Отруйна муха – ЦЕЦЕ
Найвідоміша із джгутикових — паразитів людини — трипаносома, збудник сонної хвороби. Із розповіді людини, яка була свідком розвитку цієї хвороби: «Вожді племен у жаркій Африці точно знають, що запалення шийних залоз означає перші ознаки тяжкої хвороби. Вони охоче дають дозвіл здоровим ще чоловікам, але з ознаками цього захворювання, вербуватися в носії караванів, щоб ті не стали тягарем для села і пішли з нього. Для людей, які захворіли, настає час страждань. Хвороба починається з переміжної пропасниці. У залозах тих, хто захворів, або в їх крові можна виявити трипаносом. Багато їх проникає і в мозок. Тут хвороба переходить у свою найсерйознішу стадію. Пухлини виникають то тут то там на тілі, людина швидко худне… Невдовзі вона настільки слабшає, що вже не може встояти на ногах, і після багатьох місяців хвороби помирає» (Е. Мартіні).
Сонна хвороба, або африканський трипаносомоз,— захворювання людей і тварин, що викликають паразитичні найпростіші трипаносоми, переносником яких є муха цеце. Сонна хвороба поширена на африканському континенті. Щороку вона діагностується у 50–70 тис. осіб.
В організм людини збудник сонної хвороби проникає після укусів мух цеце. Трипаносоми — плоскі паразити, які мають довгасту, веретеноподібну форму. Вони дуже маленькі (12–20 мкм завдовжки), але рухливі, легко переміщуються з місця на місце за допомогою напівпрозорої мембрани, що йде вздовж тіла. Деяка кількість трипаносом після укусу відразу потрапляє в кров, але більша їх частина залишається в місці укусу, де відбувається активне розмноження збудників інфекції та формування характерного болючого вузла — шанкеру. Потім паразити починають поширюватися по тілу через міжтканинний простір і лімфатичні судини. Трипаносоми паразитують у крові, спинномозковій рідині й інших тканинах та вражають центральну нервову систему. Виникають ознаки енцефаліту, може трапитися кома, і через декілька місяців — смерть.
Чи знаєте ви?
ЩО……
- Назву першим зубам людини дав Гіппократ. Він назвав їх «молочними», тому що вважав, що зуби в дитини утворюються з молока.
- Король Франції Луї XIV народився у 1638 році з двома зубами.
- Є випадки, коли зуби виростали втретє. У Франції в 1896 році зареєстровано випадок, коли в людини виросли зуби вчетверте.
- У 1680 році Альбертус Хеллвігіус писав про людину з трьома рядами зубів.
- Половина людства має тільки два, а не чотири зуби мудрості.
- Найдорожчим зубом став зуб Ісаака Ньютона, проданий у 1816 році за 730 фунтів стерлінгів (приблизно $3241 сьогодні), після чого він був вправлений у перстень аристократом, що купив його.
- Джордж Вашингтон, у якого майже не було власних зубів, дуже ретельно стежив за станом зубів своїх шести коней, щодня наказуючи оглядати й чистити їх.
- 19 квітня 1999 року у Фініксі, штат Арізона, пройшла акція «За здорову посмішку». 1365 американських школярів, вишикувавшись у формі зубної щітки, одночасно чистили зуби впродовж 3 хвилин 3 секунд.
- Мао Цзедун, як і багато китайців у той час, відмовлявся чистити зуби. Замість цього він полоскав рот чаєм і пережовував чайне листя. «Навіщо чистити? Хіба тигр коли-небудь чистить зуби?»,— говорив він.
- Древні японські стоматологи видаляли зуби голими руками.
- Зубна паста була винайдена єгиптянами приблизно 5000 років тому й була сумішшю вина та пемзи. Із часів ранньої Римської імперії й до XVIII століття сеча була одним з основних компонентів зубної пасти, оскільки аміак, що міститься в ній, має прекрасні очищуючі властивості. Досі аміак входить до складу багатьох зубних паст.
- Зубні щітки з нейлоновою щетиною вперше з’явилися в 1938 році. Проте щітки із щетиною з інших матеріалів існували задовго до цього. Так, у Китаї перші зубні щітки з’явилися в 1498 році. Матеріалами для них служили свиняча щетина, кінський і борсуковий волос.
- Щоб підвищити зацікавленість у збереженні здорових зубів і ясен серед населення, у Китаї було встановлено національне свято, назву якого можна перевести як «День любові до своїх зубів», який проходить щороку 20 вересня.
Як нащупати в себе пульс?
Щоб зміряти свій пульс, треба прикласти вказівний палець на зап’ясток біля основи великого пальця. Ви зразу відчуєте легкі поштовхи: це кров тече артеріями, венами та іншими судинами. Пульс відповідає кількості ударів серця. Рахують його протягом однієї хвилини.
У дитини пульс частіший, ніж у дорослого. Порівняйте самі: пульс новонародженого немовляти – 120 -140 ударів на хвилину, а в дорослого чоловіка в стані спокою – 70 – 75 ударів на хвилину. Під час фізичних навантажень пульс частішає.
Наші домашні улюбленці
Ви прийшли зі школи не в настрої… Все погано – гірше нікуди: вчителька задала багато домашнього завдання, ви отримали погану відмітку в щоденнику, посварилися з найкращим другом чи подругою, зламався мобільний телефон, в Інтернеті «закінчилися гроші» …. Здається, що життю кінець. Ви відкриваєте двері будинку, і тут вам назустріч вибігає улюблений пес з радісним гавкотом. Або поважною ходою виходить кіт, щоб зустріти і привітати вас. Кілька хвилин спілкування з улюбленцем – і не потрібні ніякі антидепресанти і психотерапевти.
Важко сказати, хто і коли вперше звернув увагу на те, що гладити кішку або собаку не тільки приємно, але й корисно. Проте точно відомо одне: люди, у яких є домашні вихованці, набагато рідше хворіють і набагато легше долають усі негаразди. Домашні вихованці рятують людей від нудьги і самотності, і часто саме вони виявляються поряд у найважчі моменти життя.
Якщо ви захворіли, не поспішайте хапатися за ліки
Озирніться – до вас уже поспішає ваш персональний пухнастий лікар. Дозвольте йому надати вам першу допомогу! Тварини, особливо кішки і собаки, здатні не тільки відчути настрій людини, але і визначити, хворий він чи здоровий.
Погладь котика:
Кішки – найбільш актуальні лікарі. Ці дивні створіння здатні багато на що. Головні болі, травми, удари і навіть запальні захворювання – все це охоче візьметься вилікувати ваша Мурка, варто лише потримати її на руках або дозволити їй самій влягтися на хворе місце, яке вона визначить абсолютно безпомилково.
Лікувальний сеанс, як правило, супроводжується муркотінням, «виконуваному» на певній частоті.
Учені поки не знайшли того пояснення, але навіть кілька хвилин в день прослуховування такої пісеньки здатні підвищити імунітет у людини. Є припущення, що цей ефект схожий з ефектом лікування ультразвуком.
Друг людини:
Собака – надзвичайно товариська, емоційна і розумна тварина з усіх домашніх улюбленців. Вона завжди знає свого господаря, віддана йому і рада спілкуванню з людиною. Вона часто замінює одиноким людям родичів або друзів. Заняття та ігри з собакою мобілізують рухові функції, розвивають моторику, знімають фізичне напруження.
Собака здатна пробудити в закритих і замкнутих людях або неговірких дітях бажання спілкуватися, більше розмовляти, відкрито виявляти свої емоції і охоче йти на контакт з оточуючими.
Акваріумні рибки:
Спостереження за акваріумними рибками – прекрасний спосіб розслабитися. У цей момент людина отримує можливість емоційної розрядки.
Люди, в чиїх кімнатах стоять акваріуми, практично не страждають від безсоння.
Коні:
Коні найчастіше використовуються для корекції порушень в руховій сфері. Кінь сприйнятлива до багатьох емоційних реакцій людини, її голосу, рухів, що дуже важливо при поганій соціальної адаптації, замкнутості, аутизмі у дітей. Вони також добре допомагають при депресіях, дитячих страхах і переляках, підвищують комунікабельність та впевненість у собі.
Також цікаво знати, що:
- Власники домашніх тварин в середньому живуть на 4-5 років довше тих, у кого немає звіряток-улюбленців.
- Муркотіння котів прискорює процес регенерації клітин.
- Спостереження за акваріумними рибками знімає стрес.
- Діти, в сім’ях яких є домашні тварини, краще вчаться в школі.
- 41% власників домашніх тварин у нашій країні тримають собак, 54% – кішок.
- Дворняги – найпопулярніші собаки.
- Діти в присутності тварин відчувають себе спокійніше і впевненіше, особливо в незнайомій обстановці.
Баобаб. Дерево, в якому можна жити
дерево баобаб
Баобаб (лат. Adansonia digitata) – це дерево, що росте в африканських саванах. Баобаб є одним з найбільш товстих дерев у світі – при середній висоті в 18-25 м окружність його стовбура становить близько 10 метрів. Найбільші екземпляри цих видів дерев досягають до 40-50 метрів в обхваті. За різними оцінками тривалість життя баобабів коливається від 1000 років до 5500 тисяч років. Настільки велика різниця пояснюється відсутністю річних кілець, за якими можна достовірно обчислити вік дерева.
Всі частини баобаба в даний час дуже активно використовуються людиною.
плоди баобаба
М’якоть плодів баобаба володіє величезною поживною цінністю, містить широкий ряд амінокислот, вітамінів, мікро-і макроелементів, природних кислот. Листя, насіння і плоди баобаба мають лікувальні властивості. Особливу цінність представляє високоякісне харчове волокно плодів. Жителі саван називають баобаб «деревом життя».
Унікальні властивості баобаба викликали в останні роки різке зростання його популярності в Європі і США в якості харчового інгредієнта і різноманітних біодобавок.
Баобаб – унікальне дерево. Його величезний стовбур, роздутий немов бочка, здатний запасати воду в сезон дощів. Він не боїться нічого, навіть піщаних бурь, оскільки його величезні коріння добре закріплені в грунті. У сезон посухи його листя жовтіє, дерево ніби зменшується і переживає несприятливий час, сповільнюючи свою життєдіяльність. Навіть терміти не можуть пошкодити деревину баобаба – вона просякнута вологою немов губка.
Баобаби приносять людям велику користь. Листя вживають у їжу як приправу, з кори в’ють мотузки, плетуть кошики і гамаки, плоди цінують за смачну м’якоть. Плодами баобаба люблять ласувати і мавпи.
ніші баобаба
Стовбур старого баобаба насичений нішами, в яких переховуються птиці, рятуючись від піщаних бурь або хижаків. Якщо в савані трапляється пожежа, баобаб не горить, так як його деревина просочена водою, і може служити притулком для змій та інших дрібних гризунів.
Непентес або м’ясоїдна рослина
непентес
Природа не перестає нас дивувати. Вона любить підносити сюрпризи, одним з яких стало відкриття нового виду м’ясоїдних рослин Непентес Аттенборо (лат. Nepenthes attenboroughii). А нещодавно ця з першого погляду невинна рослинка спіймала синицю – це другий зареєстрований випадок в історії. Перший був відзначений кілька років тому в Німеччині…
Незвичайну картину виявив житель англійського села West Pennard Найджел Хьюітт-Купер (Nigel Hewitt-Cooper), коли оглядав свій тропічний сад. В одному з “глечиків” рослини виднілося пір’я нещасної птахи. Так, це вам не якісь там милі, тендітні іриси, з такою квіточкою треба бути дуже обережним!
“пастка” для тварин
«Найбільші з цих рослин часто поїдають жаб, ящірок і мишей, а найбільший вид таких “глечиків” був виявлений з пацюками всередині, але знайти в такій рослині птицю – справа незвичайна», – говорить Найджел. Він вважає, що велика синиця сіла на край глечика, заінтригована комахами. Вона нахилилася, щоб дістати якогось жучка, плаваючого в жерлі хижої рослини, але звалилася і не змогла вибратися. Обидва випадки потрапляння птаха в рослину-глечик відбулися в культивованих садах. У дикій природі біологи поки таких пригод не відзначали. Тим не менш дуже ймовірно, що і в джунглях схожі випадки цілком можливі.
Вікторія регія – найбільше латаття у світі
Вікторія регія
Пам’ятаєш, як в одному мультфільмі Дюймовочка втікала від нареченого-жаби, пливучи на листочку латаття? Чи не хотів би і Ти разом з нею з вітерцем прокататися річковими хвилями? Якщо так, то радій — мріїздійснюються!
У річках Південної Америки росте дивовижна рослина Вікторія регія — найбільше латаття у світі. Воно може стати прекрасним водним транспортом для Тебе і Твоїх друзів.
Таке незвичайне ім’я водна лілія отримала в 1837 році на честь молодої англійської королеви Вікторії, яка того ж року зійшла на трон.
Важко повірити, проте латаття здатне витримувати вагу до 50 кілограмів. Діаметр може досягати 2-х метрів. Саме тому місцеві жителі іноді використовують його замість одномісного човна, щоб перебратися на інший берег річки.
Латаття вражаючих розмірів уперше відкрив німецький натураліст Едуард Пеллінг у 1832 році. Це сталося неподалік від місця, де річка Тефе зливається з красунею-Амазонкою.
Квітка Вікторії амазонської (це її друга назва) розпускається раз на рік і лише вночі, а рано вранці її пелюстки закриваються, і вона ховається під воду. Цвіте латаття протягом трьох днів, поступово змінюючи колір цвіту від ніжно-білого до рожевого або фіолетового. Потім квітка ховається під воду і більше на поверхню не виходить.
Зустріти цю незвичайну рослину можна лише на річці Амазонка в Бразилії та Болівії, а також у річках Гаяни (Південна Америка). Ніде в світі Вікторія амазонська більше не росте.
За свої колосальні розміри Вікторія регія навіть до Книги рекордів Гіннеса потрапила як «найбільша квіткова рослина на Землі».
Рафлезія – найбільша у світі квітка
Рафлезія Арнольді
Замальовка рафлезії у книзі Антона Кернера і Адольфа Хансена “Життя рослин”, 1913 рік
Рафлезія Арнольді – рослина, відкрита на південному заході острова Суматра місцевим провідником, що працював разом із доктором Джозефом Арнольдом в експедиції 1818 року. Рослину також було названо на честь сера Томаса Стемфорда Рафелза, який очолював експедицію. Перша знайдена квітка рафлезії мала діаметр близько метра і масу біля 6 кг. Поширена рафлезія у вологих тропічних лісах Індонезії та Філіпін.
Близько 30 видів-представників цього роду – рослини-паразити, що більшу частину життя проводять у тканинах рослини-господаря. Найчастіше ним виступають ліани з сімейства Виноградові (Vitaceae). У рафлезії відсутні органи, в яких проходив би процес фотосинтезу, також у цієї рослини відсутні стебла і листя. Таким чином, усі необхідні речовини рафлезія отримує із тканин (коренів або стебел) рослини-господаря через корені-присоски.
Розмір квітів рафлезії коливається від 30 см (Rafflesia patma) до 1 м (Rafflesia tuan-mudae) у діаметрі, і одна квітка може важити більше 10 кг! У більшості видів квітки двостатеві, але у деяких рафлезій спостерігаються також і чоловічі квітки. Рослину називають ще “трупною лілією” за те, що її квіти приваблюють комах-запилювачів переважно виглядом і запахом гнилого м’яса. Схожість квітки зі шматками м’яса досягається завдяки відповідному забарвленню отруйно-червоного кольору із нерегулярно розташованими плямами неправильної форми.